avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... b ziua....am o fata de 20 ani si pt comportamentul ei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

b ziua....am o fata de 20 ani si pt comportamentul ei fata de ...

b ziua....am o fata de 20 ani si pt comportamentul ei fata de mine ma gandesc s retrag numele meu ca tata din buletin ei ,,nu mai vreau s fiu tatal ei in acte,s poate asa ceva?
ea vrea s faca ce vrea fara s tine cont de mine ca tatal ei si de familia ei..si find are 20 de ani si nu pot s o oblig s renunta ...
Cel mai recent răspuns: DanCristian199 , utilizator 23:20, 1 Septembrie 2020
Nu puteți, dar ea poate să-și schimbe numele pe cale administrativă.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
...daca vrea.


veteranilor a scris:

b ziua....am o fata de 20 ani si pt comportamentul ei fata de mine ma gandesc s retrag numele meu ca tata din buletin ei ,,nu mai vreau s fiu tatal ei in acte,s poate asa ceva?
ea vrea s faca ce vrea fara s tine cont de mine ca tatal ei si de familia ei..si find are 20 de ani si nu pot s o oblig s renunta ...

Nu exista asa ceva. Nici nu o puteti dezmosteni asa cum vreti. Puteti in schimb sa adoptati alt copil si sa i ingreunati succesiunea la avere ,in sens ca va imparti averea cu fratele adoptiv

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenintat cu dezmostenirea nicul25 nicul25 Am o problema cu tatal meu! Recent a murit mama mea si sa facut succesiunea dupa apartament si bani.Mai am inca 3 frati iar cu unul locuiesc in casa ... (vezi toată discuția)
Succesiune mama vitrega rotarualin rotarualin BUNA ZIUA VA ROG SA MA AJUTATI IN LEGATURA CU O PROBLEMA LEGATA DE SUCCESIUNE (dupa tata ) CU MAMA MEA VITEGA Tatal meu a murit, in urma lui a ramas: ... (vezi toată discuția)
Succesiune proprietate la tara; mai multi frati ContSters52778 ContSters52778 Bun gasit! Intrebarile mele sunt legate de o mostenire din mediul rural. Situatia este urmatoarea: In urma decesului bunicului, acum aprox 10 ani, a fost ... (vezi toată discuția)