avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... HG 905/2017 - sanctiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

HG 905/2017 - sanctiune

Buna ziua,

Sanctiunea prevazuta in HG 905/2017, Art. 8, alin 3 - pct b, se aplica pentru fiecare eroare/pers x 3000-6000 lei, sau in general, daca sunt identificate erori?

(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 3.000 lei la 6.000 lei următoarele
fapte:
.......
b) completarea registrului cu date eronate sau incomplete;

Corectia la CIM in Revisal, intra la sectiunea aceasta?

Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 21 August 2020
AndradaCristu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 20:21, 21 August 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, poate intra ,insa depinde de cei care aplica sanctiunea.
Multumesc pentru raspuns.

Amenda se aplica pentru fiecare data transmisa eronat(corectie)/pers x 3000-6000 lei sau, in cazul in care sunt identificate date transmise eronat, se stabileste un cuantum din suma de mai sus, chiar daca sunt vizati mai multi salariati/date din contract?
Ultima modificare: Vineri, 21 August 2020
AndradaCristu, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Legea nu distinge .. in acest caz, se poate da si pentru mai multe date transmise eronat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetare suspendare cim in revisal inesta255 inesta255 Buna ziua, am un contract de munca suspendat in Revisal pana la data de 14.04.2020. Nu am stiut ca trebuie sa operez incetare suspendare in Revisal, am ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am si eu o intrebare : eram in somaj cand am gasit ... Qwertywba Qwertywba Buna ziua, Am si eu o intrebare : eram in somaj cand am gasit un loc de munca; am trimis actele pentru contract . Le-am zis ca eu sunt disponibila incepand ... (vezi toată discuția)
Cim nesemnat inregistrat in revisal Ela87 Ela87 Buna ziua, ce risca un angajator care inregistreaza in Revisal un contract de munca nesemnat de angajat? (vezi toată discuția)