Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... HG 905/2017 - sanctiune
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

HG 905/2017 - sanctiune

Buna ziua,

Sanctiunea prevazuta in HG 905/2017, Art. 8, alin 3 - pct b, se aplica pentru fiecare eroare/pers x 3000-6000 lei, sau in general, daca sunt identificate erori?

(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 3.000 lei la 6.000 lei următoarele
fapte:
.......
b) completarea registrului cu date eronate sau incomplete;

Corectia la CIM in Revisal, intra la sectiunea aceasta?

Multumesc
AndradaCristu, utilizator
Da, poate intra ,insa depinde de cei care aplica sanctiunea.
Multumesc pentru raspuns.

Amenda se aplica pentru fiecare data transmisa eronat(corectie)/pers x 3000-6000 lei sau, in cazul in care sunt identificate date transmise eronat, se stabileste un cuantum din suma de mai sus, chiar daca sunt vizati mai multi salariati/date din contract?
AndradaCristu, utilizator
Legea nu distinge .. in acest caz, se poate da si pentru mai multe date transmise eronat.