Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vecinul a mutat gardul pe terenul meu, acum multi ani. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vecinul a mutat gardul pe terenul meu, acum multi ani. Cadastru de-abia acum.

Bunicul meu a cumparat un teren intravilan in anii 70. Atunci a banuit ca vecinii intrasera cu gardul pe portiuni din terenul vanzatorului, insa fiind in anii comunismului, nu s-a putut face nimic.

Acum, in localitatea respectiva, unora din cetateni li s-a facut cadastrul. Printre acei cetateni se afla tatal meu, mostenitor, si unul din mostenitorii vecinului care si-a insusit o parte din terenul furat de la cumparatorul original, ba chiar a si construit pe el.
Astfel, pe terenul mostenit de tatal meu apare o suprafata masurata si constatata de cei de la cadastru mai mica decat ce avea in acte, iar pe cel al vecinului una mai mare.

Exista vreo cale legala, inainte de a ajunge la proces, prin care sa solicit recuperarea terenului furat de vecin?
Încercați să rezolvați situația în mod amiabil, iar în caz contrar trebuie formulată o acțiune de grănițuire.
Am incercat amiabil, insa niciunul din vecini nu recunoaste situatia de fapt.
Este obligatorie aceasta incercare de rezolvare amiabila, inainte de a formula actiunea de granituire? Trebuie formalizata, prin implicarea unui mediator, sau a unei autoritati locale (primaria)?
Multumesc.
Nu este obligatorie, puteți să formulați direct acțiunea de grănițuire.