Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua, am trimis un colet (cu un obiect de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua, am trimis un colet (cu un obiect de portelen ambalat ...

Buna ziua, am trimis un colet (cu un obiect de portelen ambalat in folie cu bule dublu strat, prins cu scotch, in cutie am pus pufuleti de polistiren) prin posta si a ajuns la destinatar spart! Acesta din urma se simte lezat, dar eu am urmat toti pasii ca obiectul sa fie cat mai sigur! Eu l-am prevenit de nesiguranta coletelor trimise prin posta! Pot fi amendat in vreun fel? Multumesc, o zi buna!
Bmw11, utilizator
amendata.. nu, dar trebuie a ii inapoiati omului banii dati, Nu a cumparat un obiect spart.
Eu l-am prevenit de nesiguranta coletelor trimise prin posta!

l-ati prevenit degeaba, nu el trebuie sa isi asume riscul.
Exista optiunea asigurare obiect si la Posta, plus distinctia Fragil; sigur aceste extraoptiuni costa însã dau si o oarecare siguranta ca obiectul va fi manipulat corespunzator, respectiv în caz de paguba transportatorul va asuma o parte din paguba (asigurare).