Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de inserție schimbarea locului de munca. ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de inserție schimbarea locului de munca. Buna am o ...

Stimulent de inserție schimbarea locului de munca.
Buna am o fetita de 1 an și 9 luni sunt în CCC pana la vârsta de 2 ani. Știu ca pt a beneficia de stimulentul de inserție trebuie sa îmi reiau activitatea cu 60 se zile înainte de împlinirea a 2 ani. Tatăl nu isi va lua luna de concediu. Iar eu nu as mai vrea sa ma întorc la vechiul loc de munca. Voi începe în alta parte cu un contract de 4 ore. Pot beneficia de stimulent? Cum trebuie sa procedez?
1. Data incetarii vechiului c.i.m.= data inceperii activitatii in baza noului c.i.m.

2. Acordarea stimulentului de insertie nu este conditionata de durata timpului de munca , norma intreaga sau timp partial.
Prin urmare, in situatia in care veti avea un contract part-time beneficiati de stimulent.