Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... As dori mai multe detalii despre un contract de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

As dori mai multe detalii despre un contract de intretinere .Eu ...

As dori mai multe detalii despre un contract de intretinere .Eu si sotul meu vrem sa ii lasam fetei apartamentul prin contract de intretinere si uzufruct viager.Ce presupune acest contract ,daca poate fi atacat de fiul nostru?Fiul a primit prin donatie de la mine un apartament.
Presupune ca dvs să locuiti in imobil pana la deces, fiica sa va întrețină, iar la încetarea dvs din viata sa devina proprietara imobilului
Ca orice, contract, da, poate fi atacat, daca fiica nu își îndeplinește obligațiile de întreținere fata de dvs.
De ce nu încheiati tot o donație? Asa ar fi corect fața de ambii copii.