Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Vizitator din Polonia In situatia in care avem un ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Vizitator din Polonia In situatia in care avem un coleg, din ...

Vizitator din Polonia
In situatia in care avem un coleg, din Polonia, care doreste sa vina la noi la sediul din Bucuresti pe la jumatatea lunii septembrie, inteleg din lista statelor cu risc epidemiologic ridicat ca poate veni pe teritoriul nostru fara a sta in carantina de 14 zile. Cel putin pentru moment asa observam de pe site-ul centrului national de sanatate publica. Intrebarea mea este, in momentul in care aceasta persoana va reveni in Polonia, acolo va trebui sa stea in izolare timp de 14 zile?
Acest lucru ar trebui să îl afle de la autoritățile competente din Polonia,autorități sanitare probabil cu atributii similare DSP,-ului de la noi.Teoretic această posibilitate exista atat timp cat nr cazurilor de contaminare din țară va creste..
Va multumesc mult!