Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Cum pot afla daca am fost pusa in functie de MEMBRU ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Cum pot afla daca am fost pusa in functie de MEMBRU FONDATOR?

Cum pot afla daca am fost pusa in functie de MEMBRU FONDATOR al unei fundatii,fara sa iau la cunostinta.
Fie au copiat semnatura mea, fie au falsificat-o!
Si cum se procedeaza ca sa nu mai fiu membru fondator?
Ce urmari vor avea presedintele si notarul cu care a infaptuit acest fapt ilegal, in opinia mea.
george-neagu, moderator
Cautati pe net in registrul asociatiilor si fundatiilor in care, pentru fiecare entitate se fac publice si cateva informatii, printre care si asta.
george-neagu, moderator
gasiti pe www.just.ro sectiunea "registrul national ONG". Apropo, fundatiile nu au "membri" au doar fondatori. Si actele constitutive trebuie autentificate notarial, nu prea cred ca un notar a autentificat o semnatura fara sa il legitimeze pe cel in cauza, dar desigur au mai fost si notari condamnati pentru fals sau persoane care au falisficat f. bine o carte de identitate, nu e total exclus... repet - nu era suficient sa falsifice o semnatura, trebuia si un act de identitate falsificat sau corput un notar sa autentifice fara sa se semneze in fata lui sau fara sa verifice cine e cel care semneaza. Fapta daca e reala este penala si consecintele sunt penale