Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Angajatorul doreste sa aplice in luna ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Angajatorul doreste sa aplice in luna septembrie 2020 ...

Buna ziua! Angajatorul doreste sa aplice in luna septembrie 2020 reducerea programului de lucru al unor angajati conform OUG 132/2020 (numita si kurzarbeit romanesc). Angajatorul îndeplinește toate conditiile cerute de aceasta ordonanta. Angajatul nu va lucra 5 zile consecutive in prima saptamana din luna (0 ore lucrate), urmand ca in restul lunii sa lucreze normal (8 ore/zi, 8 ore*17 zile=136 ore).
Intrebare: cum se inregistraza in Revisal reducerea de program de lucru pentru aceasta situatie?
Multumesc
Care este reducerea programului de lucru al angajatilor conform OUG 132/2020?

.... angajatorii au posibilitatea reducerii timpului de muncă a salariaților cu cel mult 50% din durata prevăzută în contractul individual de muncă, cu informarea și consultarea sindicatului, a reprezentanților salariaților sau a salariaților, după caz, anterior comunicării deciziei salariatului. ...
Cornel Vasile, Consilier juridic