Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Demolare acoperis
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Demolare acoperis

Demolare acoperis , locuiesc intr -un bloc turn la etajul 7 din 10 , dea lungul anilor sa facut de circa 3 ori acoperis pe bloc de fiecare data facanduse ilegal eu am dat bani doar de doua ori .D eoarece vecinii de la ultimul nivel au probleme in casa sa hotarat refacerea izolatiei blocului si demolarea acoperisului,au decis ca acoperisul il vor da ei jos , noi restul locatarilor sa suportam cheltuielile de izolatie in jur de 350 ron de apartament.De o saptamana a venit o firma care se ocupa cu demolarea acoperisului si din cate am inteles noi locatarii vom suporta cheltuielile de demolare in jur de 400 ron apartament. Ma pot obliga sa platesc demolarea acoperisului,la izolatie am spus caajut cu bani doar daca fac legal..O gramada de vecini suntem revoltati ca in loc de 350 ron ,avem de platit 750 se poate asa ceva .Multumesc
aselajusto, utilizator
Demolarea ar trebui platita de cei ce au contruit acoperisul fara acordul tuturor proprietarilor si fara autorizatie.
Dvs. platiti doar izolarea blocului.

Sa contestati toti cei revoltati listele de plata la intretinere daca apare si suma pentru demolare si cereti socoteala conducerii asociatiei pentru constructia acoperisului de trei ori...
Ionut.ion, utilizator
Problema este ca din cei 4 vecini care au facut acoperisul doi au vandut si sau mutat de aici.Multumesc
Eu zic sa platesca ceilalti doi...
sau sa-i cheme in solidar si pe ceilalti cu care au participat la asta...
Pentru a fi legal -executia hidroizolatiei obligatoriu trebuie sa existe hotararea adunarii generale care sa dispuna concret sursa de finantare
Adunarea generala hotaraste in 2020 dezafectare acoperis si executare hidroizolatie,hotarare care devine obligatorie pentru toti proprietarii din condominiu
Nu se mai repartizeaza culpa si responsabilitatea catre fosti proprietari mutati sau decedati
In adunarea generala,se impunea sa se explice concret costul pentru fiecare etapa a lucrarii respectiv dezafectare acoperis si hidroizolatie terasa necirculabila
Lucrarile de demolare acoperis, hidroizolare, constructie acoperis nou, etc. se pot efectua legal, numai in baza unui proiect intocmit de o firma autorizata. La proiect sunt necesare avize de la ISCtii., pompieri, mediu.
In baza proiectului se obtine autorizatie de ctie. de la primarie.
Lucrarile trebuie supravegheate de un diriginte de santier. La finalizarea lucrarilor se face receptia finala si se semneaza PV de receptie care va include obligatoriu garantii de lucrari executate.
Pentru toate lucrarile se emite calculatie de pret care se supune aprobarii asociatiei de proprietari. Costurile se repartizeaza pe fiecare apartament in parte, in functie de suprafata apartamentului.
Proiectele se includ in cartea tehnica a ctiei. de la asociatia de proprietari si in cartea funciara a blocului care se actualizeaza conform lucrarilor executate.