avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Depunere dosar somaj cu art 31, alin 3
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Depunere dosar somaj cu art 31, alin 3

Depunere dosar somaj cu art 31, alin 3

Buna ziua.
Dupa 1 an si 2 luni de activitate cu, contract pe perioada nedeterminata, mi s-a spus ca se desfiinteaza postul si spunandu-le ca doresc sa depun dosarul la somaj, au spus ca nu se poate si ca singura solutie este incetarea cim cu articolul 55 lit b. Acum m-au angajat in cadrul altei firme partenere si au zis ca imi pot inceta contractul cu art 31 alin 3.
Pot depunde dosarul la somaj cu acest articol? Multumesc mult!
Ultima modificare: Marți, 1 Septembrie 2020
adrian_adri, utilizator
Cel mai recent răspuns: adrian_adri , utilizator 18:34, 1 Septembrie 2020
Numai daca incetarea c.i.m. are loc la initiativa angajatorului nu a dvs.
Multumesc mult pentru raspuns.
Cu stima!

Cornel Vasile a scris:

Numai daca incetarea c.i.m. are loc la initiativa angajatorului nu a dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diferenta dintre art. 31 alin. (3) si art. 55, lit. b) Iamyou Iamyou Bună ziua, Aș dori să știu, vă rog, care este diferența dintre art. 55 lit. b) și art. 31 alin. (3). Știu că ultimul presupune perioada de probă, ... (vezi toată discuția)
Schimbare cim din perioada nedeterminata in perioada determinata korynutza1985 korynutza1985 Bună ziua! Se poate schimba un CIM din perioada nedeterminata in perioada determinata printr-un act adițional? Mulțumesc. (vezi toată discuția)
Se poate anula un contract de munca? deosebita1 deosebita1 Buna ziua. Am fost data afara dupa 33 ani de munca, am intrat in somaj, dupa care la o luna mi-am gasit un loc de munca. Am semnat contractul pe nedeterminat, ... (vezi toată discuția)