Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se poate sa mi se facă dosar penal pe motiv ca am dat ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se poate sa mi se facă dosar penal pe motiv ca am dat într ...

Se poate sa mi se facă dosar penal pe motiv ca am dat într un copil (sunt minoră) fără a fii adevărat și fără a avea dovezi cum ca ar fii adevărat?
Cati ani aveti?
Buna ziua,

Plangerea prealabila poate fi depusa, insa raspunderea penala este angajata , respectiv intervine condamnarea , in baza unor probe.

Lipsa certificatului medico-legal atrage imposibilitatea de a demonstra agresiunea suferita.

Asadar, in absenta acestui document nu poate fi antrenata raspunderea penala a dvs.

Denuntarea calomnioasa este pedepsita penal, asadar, daca este depusa o plangere mincinoasa, poate fi angajata raspunderea penala, in acest sens.( este intrunit elementul constitutiv al infractiuni de inducere in eroare a organelor judiciare).

Martorii trebuie sa ateste o eventuala agresiune.(daca sunt implicati martori mincinosi, pot fi depuse plangeri penale, in acest sens).

Si dacă ei chiar au o înregistrare în care eu(fiind minoră) spun ca le am lovit copilul, cerându-mi scuze și jignindu ma și vorbind mi cu amenințări?

Larisaioana1028 a scris:

Se poate sa mi se facă dosar penal pe motiv ca am dat într un copil (sunt minoră) fără a fii adevărat și fără a avea dovezi cum ca ar fii adevărat?

Atunci este cuvantul tau impotriva cuvantului victimei
Dar daca minti in declaratii ,e mai grav si la fel si daca nu ti recunosti fapta

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Cati ani aveti?