Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... complice la tentativa de furt calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

complice la tentativa de furt calificat

am o intrebare prietenul meu este acuzat de complicitate la tentativa de furt calificat.i s-a dat mandat de 29 de zile iar primul recurs a fost respins ca nefondat.in dosarul penal este alaturi de inca doi indivizi la care mai au in afara de aceasta tentativa inca un furt.avand in vedere ca nu mai are antecedente penale ce pedeapsa poate primii.credeti ca are vreo sansa cu cerere de liberare provizorie sub control judiciar?daca nu crede-ti ca i se va prelungi mandatul??ce ar putea face sa fie judecat in stare de libertate sau sa i se dea pedeapsa cu suspendare???
ancanca a scris:

am o intrebare prietenul meu este acuzat de complicitate la tentativa de furt calificat.i s-a dat mandat de 29 de zile iar primul recurs a fost respins ca nefondat.in dosarul penal este alaturi de inca doi indivizi la care mai au in afara de aceasta tentativa inca un furt.avand in vedere ca nu mai are antecedente penale ce pedeapsa poate primii.credeti ca are vreo sansa cu cerere de liberare provizorie sub control judiciar?daca nu crede-ti ca i se va prelungi mandatul??ce ar putea face sa fie judecat in stare de libertate sau sa i se dea pedeapsa cu suspendare???

In general incadrarea juridica,rezultata din afirmatiile dvs.de art.20--26 rap/la art.208-209 c.pen,ramane de stiut in care dintre conditiile prev.de art.209 c.pen. i s-a retinut infractiunea de furt calificat(de ce a fost considerat "calificat" furtul)
Pentru a cunoaste daca i se va prelungi sau nu arestul preventiv,trebuiesc cunoscute detalii din dosar ,dar si gradul de pericol social al infractiunii savarsite raportat la specificitatea faptei(la modul de savarsire ,inclusiv a atitudinii invinuitului in timpul savarsirii faptei,a rolului sau la comiterea acesteia) acestea sunt unele dintre considerente care ar rezulta din studierea dosarului.
Pot sa va spun ca ,in general,(fara a cunoaste amanunte-astfel cum ati prezentat dvs.problema) ca in functie de situatiile aratate ,dar si de altele ar putea fi judecat in stare de libertate,datorita faptului ca este infractor primar.
De asemenea pe acelasi motiv,dar si pe eventuale alte motive prevazute de lege(circumstante personale,atitudinea din timpul urmaririi penale si a cercetarii judecatoresti,participatia sa,etc) ar putea obtine o pedeapsa cu suspendarea executarii.
Pentru ca toate aceste "deziderate" ale dvs. sa se indeplineasca,trebuie sa angajati un avocat foarte bine pregatit,pentru a-l consilia si a-i asigura apararile,inclusiv in eventualele cereri de punere in libertate pe care le-ar formula.
In toate acestea, pregatirea avocatului si rolul sau sunt esentiale
CRED CA I SE VA PRELUNGI MANDATUL ,mai mult ca sigur daca nu are probleme de sanatate sau sa faca dovada unei necesitati urgente a prezentei sale in familie ,cerd ca i-au aplicat lit h ,inseamna ca prezinta pericol public mai ales ca prin continutul sau infractiunea de furt calificat este o forma agravantya bine precizata prin articol in codul penal ,trebuie sa mai treaca ceva timp pana va iesi din arest,nu cunosc toate datele din dosar sa vedem daca ar fi incalcata vreo conditie de prelungire a mandatului ,in orice caz daca nu are cazier cu un avocat bun scapa cu pedeapsa cu suspendare ,mai mult nu va pot spune e cam dificil fara sa studiezi dosarul

succes si noroc prietenului dvs
Presupunerile d-nei consilier,sunt corecte.Totusi semnul de intrebare care rezida,evident doar dintr-o simpla prezentare a unor fapte ,dar al carei rezolvare se afla in mod cert in dosar,este daca nu cumva s-a procedat in mod gresit sau chiar abuziv,fiind vorba despre o tentativa si nu despre o fapta consumata,dar si despre un tanar fara antecedente penale.

In mod sigur trebuie sa fie verificat,de ce s-ar fi facut aplicarea in mandat a art.148 lit.h c.pr.pen. si in ce s-a retinut ca ar consta pericolul social prezentat de invinuit.
Pentru toate acestea va trebuie avocat.
Stimata doamna, nu ati precizat totusi valoarea la care se ridica tentativa inf. de furt consumata de prietenul dvs., d.p.d.legal el poate fi judecat si in stare de libertate, din spusele dvs reiese ca e la prima abatere si ca nu are cazier) dar trebuie constatat si daca se incadreaza in anumiti factori legali, (nu trebuie omis ca totusi tentativa se pedepseste) Numai bine.
Trebuie sa precizati acuzatia conreta.Adica in ce conditii s-a comis fapta si rezultatul care s-ar fi putut produce,etc.
Daca s-a emis mandat sunt sanse mari sa se prelungeasca.