Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Am dreptul sa refuz sa ma legitimez in fata politiei ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Am dreptul sa refuz sa ma legitimez in fata politiei romane daca ...

Am dreptul sa refuz sa ma legitimez in fata politiei romane daca nu au motive sa ceara aceasta legitimare? Din cate stiu "controlul de rutina" nu exista in lege.
Totodata, pot sa filmez (inclusiv audio) politia care ma opreste in spatiul public?

"Începând cu luna ianuarie 2020, conform Legii nr. 192/2019 pentru modificarea și completarea unor acte normative din domeniul ordinii și siguranței publice, polițistul este îndreptățit să legitimeze și să stabilească identitatea persoanei numai în situația în care:

#a) aceasta încalcă dispozițiile legale, ori există motive verosimile pentru a bănui că pregătește sau a comis o faptă ilegală;

#b) există motive verosimile pentru a bănui că aceasta a fost prezentă la locul săvârșirii unei fapte ilegale ori are cunoștință despre faptă, autor sau despre bunurile având legătură cu fapta;

#c) aceasta solicită sprijinul sau intervenția organelor de poliție ori când din cauza vârstei, stării de sănătate, dizabilității, consumului de alcool sau a altor substanțe psihoactive ori a altor asemenea circumstanțe necesită sprijinul organelor abilitate;

#d) descrierea acesteia corespunde unei persoane căutate potrivit legii, deține asupra sa bunuri sau se deplasează cu un vehicul, ambarcațiune ori aeronavă care corespunde descrierii unor bunuri sau mijloace de transport căutate potrivit legii;

#e) aceasta desfășoară o activitate supusă, potrivit legii, unor autorizări, avize sau înregistrări ori este implicată într-o procedură legală în fața unei autorități sau instituții publice;

#f) aceasta încearcă să pătrundă sau se află într-un spațiu în care accesul este controlat;

#g) cu ocazia unor controale sau razii

#h) există obligația legală de a se stabili identitatea acesteia."
AlphaCygnus, utilizator
nu stiu daca aveti dreptul de a refuza, in schimb aveti obligatia de a va legitima. ce intelegeti prin control de rutina? fiindca politia atunci cand iese pe teren, iese cu ordin de serviciu, in misiune.
nu inteleg de ce doriti mortis sa fiti anonim. mie mi s-ar parea suspect.
politia care va opreste este in exercitiul functiunii. aceasta filmare, facuta chiar de dvs, ar putea fi interpretata ca ultraj.
Multumesc de reply.

Daca dvstra spuneti ca suntem obligati sa ne legitimam la cerere inseamna ca legea care am citat-o anterior cu primele puncte se anuleaza, unde cuvantul "numai" este pus doar de forma. Cam asa vad eu.

Tin mortis sa raman anonim pentru ca e dreptul meu. Nu vad asta a fi o problema.

Ultrajul pentru filmare in spatiul public al organelor de politie care sunt in timpul serviciului ele fiindpersoane publice in tot acest timp, nu mi se pare a fi ultraj deloc.

Deci, pot refuza legitimarea la cerere a politistilor daca nu am comis o infractiune, comit o infractiune, sau sunt pe cale sa comit im viitor o infractiune, potrivit legii?

Daca nu este cazul, numar de lege unde scrie ca trebuie sa ma legitimez fara sa fiu acuzat, sesizat de suspiciune, comis vreo infractionalitate etc.

adriandimitriu a scris:

nu stiu daca aveti dreptul de a refuza, in schimb aveti obligatia de a va legitima. ce intelegeti prin control de rutina? fiindca politia atunci cand iese pe teren, iese cu ordin de serviciu, in misiune.
nu inteleg de ce doriti mortis sa fiti anonim. mie mi s-ar parea suspect.
politia care va opreste este in exercitiul functiunii. aceasta filmare, facuta chiar de dvs, ar putea fi interpretata ca ultraj.

AlphaCygnus, utilizator
Rectific:
Cuvantul 'numai' imi da dreptul sa refuz legitimarea si ma imputerniceste sa cer motivul pentru legitimare cu dovada.

AlphaCygnus a scris:

Multumesc de reply.

Daca dvstra spuneti ca suntem obligati sa ne legitimam la cerere inseamna ca legea care am citat-o anterior cu primele puncte se anuleaza, unde cuvantul "numai" este pus doar de forma. Cam asa vad eu.

Tin mortis sa raman anonim pentru ca e dreptul meu. Nu vad asta a fi o problema.

Ultrajul pentru filmare in spatiul public al organelor de politie care sunt in timpul serviciului ele fiindpersoane publice in tot acest timp, nu mi se pare a fi ultraj deloc.

Deci, pot refuza legitimarea la cerere a politistilor daca nu am comis o infractiune, comit o infractiune, sau sunt pe cale sa comit im viitor o infractiune, potrivit legii?

Daca nu este cazul, numar de lege unde scrie ca trebuie sa ma legitimez fara sa fiu acuzat, sesizat de suspiciune, comis vreo infractionalitate etc.

adriandimitriu a scris:

nu stiu daca aveti dreptul de a refuza, in schimb aveti obligatia de a va legitima. ce intelegeti prin control de rutina? fiindca politia atunci cand iese pe teren, iese cu ordin de serviciu, in misiune.
nu inteleg de ce doriti mortis sa fiti anonim. mie mi s-ar parea suspect.
politia care va opreste este in exercitiul functiunii. aceasta filmare, facuta chiar de dvs, ar putea fi interpretata ca ultraj.

legea pe care o citati se adreseaza autoritatilor si nu populatiei. faptul ca va legitimati le arata autoritatilor ca sunteti cetateanul acestei tari si ca aveti drepturile pe care le clamati. dreptul de a fi anonim nu l-am vazut nicaieri inscris cand e vorba de contactul cu autoritatile, dar nu inseamna ca e 100% adevarat. de ex., daca sunteti in posesia unei hotarari judecatoresti definitive pe aceasta tema, scrieti-o aici.
cat despre legile, articolele, etc., le puteti obtine cu usurinta accesand lista avocatilor consultanti inscrisi si solicitandu-le o consultatie.
Situația este... complicată.

Cred că circumstanțele enumerate în lege sunt mult mai utile post factum, în cazul în care dorești să sancționezi conduita nelegală a polițistului care te-a legitimat (plângere disciplinară sau chiar și prin intermediul unei plângeri penale pentru abuz în serviciu).

În practică, însă, ar fi deosebit de anevoios ca fiecare polițist să stea și să dezbată pe larg cu fiecare persoană legitimată în parte motivele pentru care este solicitată legitimarea.

Ce s-ar întâmpla dacă polițistul ți-ar expune motivele sale, dar tu nu ai fi de acord cu ele? :)

Consider că este o lacună legislativă, care ar trebui rezolvată decisiv și explicit de către legiuitor.

În cel mai bun caz ai putea să-i citezi reglementarea legislativă, să-i soliciți prezentarea temeiului pentru care te legitimează, să-i spui că-l vei reclama dacă dorește în continuare să te legitimeze după ce i-ai demontat explicația, apoi să te legitimezi...

Pe urmă, depui plângere.
Andr@, utilizator