Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua ,pentru refuzul de la relevarea probelor ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua ,pentru refuzul de la relevarea probelor biologice ...

Buna ziua ,pentru refuzul de la relevarea probelor biologice sunt si drepturi sau numai obligativitati
Art. 337-Cod penal
Refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice
Refuzul ori sustragerea conducătorului unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere ori a instructorului auto, aflat în procesul de instruire, sau a examinatorului autorității competente, aflat în timpul desfășurării probelor practice ale examenului pentru obținerea permisului de conducere, de a se supune prelevării de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezenței unor substanțe psihoactive se pedepsește cu închisoarea de la unu la 5 ani.

Aveti dreptul la aparare, singur sau asistat de un avocat.