Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Drepturile consumatorului
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Drepturile consumatorului

Buna ziua!
Am cumparat un produs electronic mai simplu(rama foto);am constatat acasa ca nu functioneaza,evident facand mai multe incercari in acest sens.
Intrebare:Exista in legislatia privind drepturile consumatorului obligatia vanzatorului de a inlocui produsul necorespunzator imediat, fara a mai trece prin procedura garantiei?
Multumesc!
Ord. 21 din 1992 privind protectia consumatorilor.Normal trebuia sa vi se faca o proba inainte de cumparare.Obligatia vanzatorului s-a diluat si nu poate inlocui produsul dupa noile prevederi legale.Incercati ,totusi,pe cale amiabila si daca nu gasiti intelegere adresati-va protectiei consumatorilor.
Multumesc!
Problema s-a rezolvat imediat, pe cale amiabila si civilizata.
Felicitari celor de la DOMO-Auchan!
Inca o data multumesc pentru raspuns,dorindu-va si SARBATORI FERICITE!
.