avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Daca sunt căsătorită de 22de ani casă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Daca sunt căsătorită de 22de ani casă a fost ...

Bună seara! Daca sunt căsătorită de 22de ani casă a fost făcută înainte de căsătorie și pământul de sub casă soțul îl are moștenire, eu am vreun drept? Dacă nu ce se poate face?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 19:16, 9 Septembrie 2020
Cat soțul e in viata, nu aveti niciun drept, imobilele fiind bunuri proprii.
Dacă soțul va deceda primul, veti moșteni o cota, în calitate de soție supraviețuitoare.
Ce sa faceti acum? Daca soțul nu dorește ca bunurile sa fie comune, nimic.
Si daca vrea sa fie totul comun?
Atunci sa va doneze jumătate.
Alta solutie înafară de donație?
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ati avea doar un drept de creanta pt ce ati investit acolo in anii astia, dar trebuie sa probati.
Daca vreti sa fie bun comun, trebuie sa vrea si el, sotul, altfel, dvs vreti degeaba.
Donatia nu e buna ca se poate revoca cat suntei casatoriti.
Puteti sa va schimbati regimul matrimonial in cel al comunitatii conventionale si sa includeti in comunittaea de bunuri, acest imobil.
Mergeti cu actele la un notar ca acolo se rezolva. Cititi cu atentie maxima ce semnati.

Alte discuții în legătură

Pot trece sotia in actul de donatie ? gandacel64 gandacel64 Acum 25 de ani in urma , parintii mei au donat fratelui meu o suprafata de pamant si mie casa batraneasca si o suprafata de pamant mai mica decat cea a ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! - partaj bunuri dobandite in timpul casatoriei vioricaluchian vioricaluchian Poate puteti sa ma ajutati si pe mine ca nu stiu ce sa mai cred si sunt disperata. Sunt casatorita cu sotul meu de 33 de ani, avem 3 fete care sunt maritate. ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! recent am intabulat casa construita împreună cu ... SergiuGg SergiuGg Buna ziua! Recent am intabulat casa construita împreună cu sotia mea , atașând celor de la OCPI toate actele inclusiv certif.de căsătorie.... ... (vezi toată discuția)