Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Daca sunt căsătorită de 22de ani casă ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Daca sunt căsătorită de 22de ani casă a fost ...

Bună seara! Daca sunt căsătorită de 22de ani casă a fost făcută înainte de căsătorie și pământul de sub casă soțul îl are moștenire, eu am vreun drept? Dacă nu ce se poate face?
Cat soțul e in viata, nu aveti niciun drept, imobilele fiind bunuri proprii.
Dacă soțul va deceda primul, veti moșteni o cota, în calitate de soție supraviețuitoare.
Ce sa faceti acum? Daca soțul nu dorește ca bunurile sa fie comune, nimic.
Si daca vrea sa fie totul comun?
Atunci sa va doneze jumătate.
Alta solutie înafară de donație?
Ati avea doar un drept de creanta pt ce ati investit acolo in anii astia, dar trebuie sa probati.
Daca vreti sa fie bun comun, trebuie sa vrea si el, sotul, altfel, dvs vreti degeaba.
Donatia nu e buna ca se poate revoca cat suntei casatoriti.
Puteti sa va schimbati regimul matrimonial in cel al comunitatii conventionale si sa includeti in comunittaea de bunuri, acest imobil.
Mergeti cu actele la un notar ca acolo se rezolva. Cititi cu atentie maxima ce semnati.