Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot trece sotia in actul de donatie ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot trece sotia in actul de donatie ?

Acum 25 de ani in urma , parintii mei au donat fratelui meu o suprafata de pamant si mie casa batraneasca si o suprafata de pamant mai mica decat cea a fratelui meu. Pe actul meu de donatie , sunt trecut doar eu si as dorii sa stiu ce anume trebuie sa fac pentru a-mi trece si sotia pe actul de donatie . Este necesar sau ea are toate drepturile la donatie dupa 35 de ani de casnicie ? Multumesc anticipat
Soția nu are niciun drept, indiferent de durata căsniciei. Bunurile dobandite prin donație sunt bunuri proprii.
Dacă vreți ca imobilul respectiv să devină comun, adresati-va unui notar și încheiati o convenție matrimonială de comunitate convențională.
Personal, nu vad rostul. Mai ales după 35 de ani.
De divorț, nu cred ca se mai pune problema, iar în caz că decedați dvs primul, oricum va moșteni și soția o cota.
Sau, donati-i sotiei o cota din dreptul de proprietate.
(Art. 1031
Revocabilitatea donaţiei între soţi
Orice donaţie încheiată între soţi este revocabilă numai în timpul căsătoriei.)
Multumesc
Faceti cum vreti, numai sa nu veniti pe aici peste un an, doi si sa va dati cu pumnii in cap! Daca maine inchideti ochii va vor mosteni sotia si copiii.
nu aveti copii ?
daca nu , faceti in testament prin care va lasati toata averea sotiei.
Nu are sens sa ii donati daca ea va mosteni oricum.