avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 236 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune Bunicul meu era insurat. Si a avut doi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune Bunicul meu era insurat. Si a avut doi copii. Tata ...

Succesiune

Bunicul meu era insurat. Si a avut doi copii. Tata si matusa mea.

Tata a murit acum 15 ani, Bunicul acum 9.bunica inca in viata



Matusa vrea sa faca succesiunea dupa bunicul acum dupa 9 ani.

Cum se imparte? Cat ii revine bunicii mele, cat mie si cat matusii mele?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 06:06, 12 Septembrie 2020
Buna ziua

Bunica 1/4
Matusa 3/8
Dvs impreuna cu mama dvs. 3/8.
Bunica mosteneste 1/4 din partea bunicului si dvs si matusa, impartiti egal 3/4
Bunica are oricum prin lege, 1/2 din bunurile comune, vorbim de ce intra in masa succesorala a bunicului, jumatate din toata averea, din care v-am zis deja cat mosteniti.
Mama dvs nu mosteneste nimic, tatal dvs decedand înaintea bunicului, deci nimic din ce a fost a bunicului, nu va ajunge la mama dvs.
Ca sa va fie mai usor, din jumatate din avere, cea care ar fi a bunicului, dvs aveti asa ca suma, 18, 75%
Ultima modificare: Vineri, 11 Septembrie 2020
gi-jane2, moderator
Deci din valoarea unui ap. De 50mii euro... Eu cat?

gi-jane2 a scris:

Bunica mosteneste 1/4 din partea bunicului si dvs si matusa, impartiti egal 3/4
Bunica are oricum prin lege, 1/2 din bunurile comune, vorbim de ce intra in masa succesorala a bunicului, jumatate din toata averea, din care v-am zis deja cat mosteniti.
Mama dvs nu mosteneste nimic, tatal dvs decedand înaintea bunicului, deci nimic din ce a fost a bunicului, nu va ajunge la mama dvs.
Ca sa va fie mai usor, din jumatate din avere, cea care ar fi a bunicului, dvs aveti asa ca suma, 18, 75%

Intelesesem ca bunica are jumate si cealalfa jumate e impartita egal eu cu matusa

joana1111 a scris:

Deci din valoarea unui ap. De 50mii euro... Eu cat?

gi-jane2 a scris:

Bunica mosteneste 1/4 din partea bunicului si dvs si matusa, impartiti egal 3/4
Bunica are oricum prin lege, 1/2 din bunurile comune, vorbim de ce intra in masa succesorala a bunicului, jumatate din toata averea, din care v-am zis deja cat mosteniti.
Mama dvs nu mosteneste nimic, tatal dvs decedand înaintea bunicului, deci nimic din ce a fost a bunicului, nu va ajunge la mama dvs.
Ca sa va fie mai usor, din jumatate din avere, cea care ar fi a bunicului, dvs aveti asa ca suma, 18, 75%



Nu ati inteles corect.
Din 50 mii, jumatate are bunica ca era bun comun, jumatatea asta, nu are legatura cu bunicul, o veti mosteni dupa bunica cand va veni vremea, daca nu i-o face acte matusii intre timp...
Jumatatea bunicului se mosteneste astfel : bunica mosteneste un sfert, 1/4, 25% cum vreti, in calitate de sotie supravietuitoare, iar dvs si matusa , împărțiți pe jumatate, cele 3/4 ramase.
Adica dvs va revin 9375 de euro. Bine, pana va revin mai e...se dezbate succesiujea si apoi se iese din indiviziune, amiabil la notar sau in instanta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire ContSters369458 ContSters369458 Cum se imparte averea bunicilor decedati, in conditiile in care tatal meu nu mai traieste, ci doar mama, sora mea si cu mine, ca singurii mostenitori? La ... (vezi toată discuția)
Succesiune-bunica LUMITM LUMITM Am o intrebare in legatura cu o succesiune,sper sa ma poata lamuri cineva. In septembrie anul trecut a decedat bunica mea.Bunicul a decedat cu multi ani in ... (vezi toată discuția)
Casa parintilor Ghinda02 Ghinda02 Daca apartamentul in care locuiesc este al parintilor mei, luat dupa Revolutie, pe numele amandorura voi mostenii vreun procentaj dupa moartea unuia din ... (vezi toată discuția)