Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune Bunicul meu era insurat. Si a avut doi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune Bunicul meu era insurat. Si a avut doi copii. Tata ...

Succesiune

Bunicul meu era insurat. Si a avut doi copii. Tata si matusa mea.

Tata a murit acum 15 ani, Bunicul acum 9.bunica inca in viata

Matusa vrea sa faca succesiunea dupa bunicul acum dupa 9 ani.

Cum se imparte? Cat ii revine bunicii mele, cat mie si cat matusii mele?
Buna ziua

Bunica 1/4
Matusa 3/8
Dvs impreuna cu mama dvs. 3/8.
Bunica mosteneste 1/4 din partea bunicului si dvs si matusa, impartiti egal 3/4
Bunica are oricum prin lege, 1/2 din bunurile comune, vorbim de ce intra in masa succesorala a bunicului, jumatate din toata averea, din care v-am zis deja cat mosteniti.
Mama dvs nu mosteneste nimic, tatal dvs decedand înaintea bunicului, deci nimic din ce a fost a bunicului, nu va ajunge la mama dvs.
Ca sa va fie mai usor, din jumatate din avere, cea care ar fi a bunicului, dvs aveti asa ca suma, 18, 75%
gi-jane2, moderator
Deci din valoarea unui ap. De 50mii euro... Eu cat?

gi-jane2 a scris:

Bunica mosteneste 1/4 din partea bunicului si dvs si matusa, impartiti egal 3/4
Bunica are oricum prin lege, 1/2 din bunurile comune, vorbim de ce intra in masa succesorala a bunicului, jumatate din toata averea, din care v-am zis deja cat mosteniti.
Mama dvs nu mosteneste nimic, tatal dvs decedand înaintea bunicului, deci nimic din ce a fost a bunicului, nu va ajunge la mama dvs.
Ca sa va fie mai usor, din jumatate din avere, cea care ar fi a bunicului, dvs aveti asa ca suma, 18, 75%

Intelesesem ca bunica are jumate si cealalfa jumate e impartita egal eu cu matusa

joana1111 a scris:

Deci din valoarea unui ap. De 50mii euro... Eu cat?

gi-jane2 a scris:

Bunica mosteneste 1/4 din partea bunicului si dvs si matusa, impartiti egal 3/4
Bunica are oricum prin lege, 1/2 din bunurile comune, vorbim de ce intra in masa succesorala a bunicului, jumatate din toata averea, din care v-am zis deja cat mosteniti.
Mama dvs nu mosteneste nimic, tatal dvs decedand înaintea bunicului, deci nimic din ce a fost a bunicului, nu va ajunge la mama dvs.
Ca sa va fie mai usor, din jumatate din avere, cea care ar fi a bunicului, dvs aveti asa ca suma, 18, 75%

Nu ati inteles corect.
Din 50 mii, jumatate are bunica ca era bun comun, jumatatea asta, nu are legatura cu bunicul, o veti mosteni dupa bunica cand va veni vremea, daca nu i-o face acte matusii intre timp...
Jumatatea bunicului se mosteneste astfel : bunica mosteneste un sfert, 1/4, 25% cum vreti, in calitate de sotie supravietuitoare, iar dvs si matusa , împărțiți pe jumatate, cele 3/4 ramase.
Adica dvs va revin 9375 de euro. Bine, pana va revin mai e...se dezbate succesiujea si apoi se iese din indiviziune, amiabil la notar sau in instanta.