Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bun comun sau propriu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bun comun sau propriu

Buna ziua.In 1995am cumparat un teren de 300 mp cu sotia pe care am construit un garaj de cca 60mp cu ajutorul parintilor mei. In 2005 am vandut garajul+teren parintilor mei cu procura de la sotie.Parintii mei au modificat garajul si au facut ocasa cu 3 camere ca sa locuiasca langa copii ei locuind la tara .Casa neavand autorizatie de constr. In 2015 dupa ce a murit tata am facut succesiunea si am devenit mostenitor al casei.Va rog sa=mi spuneti daca in acest caz este bun comun sau bun propriu ca sa pot obtine autorizatia de c.
Art. 340 Cod civil.
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune.
Duca Oana, Avocat
Casa e bun propriu.
Fiind dobândită prin moștenire, bunul este propriu.