Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua ! Sunt Intreprindere individuala pe prestari ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua ! Sunt Intreprindere individuala pe prestari servicii ...

Buna ziua ! Sunt Intreprindere individuala pe prestari servicii , fara angajati si dupa confirmarea sotiei ca pacient pozitiv cu covid-19 , am fost obligat de DSP la izolare timp de 14 zile . Am trimis la Casa nationala de asigurari de sanatate un e-mail , in care intrebam daca am dreptul si cine ma plateste pe mine pentru perioada asta in care nu fac nimic , tinand cont ca sunt la zi cu plata taxelor inclusiv a asigurarilor de sanatate . Inca nu am primit raspuns dupa zece zile . Vreun sfat ceva ? Mentionez ca nu am si nici nu am avut vreun simptom de boala de orice fel . Va multumesc !
Deci nu exista aceasta situatie sau toti PFA si Intreprinderi individuale , au carte de munca , sau nu au ........
Cereti concediu medical de la medicul de familie, daca spuneti ca sunteti inregistrat la DSP.
Va multumesc .! Va mai intreb, in continuare, daca imi da concediul medical , unde trebuie sa-l prezint pentru plata . Va multumesc pentru amabilitate !
La casa de asigurari:
[ link extern ]
Revin aici cu niste amanunte legate de plata concediului medical si acordarea lui de catre medicul de familie si platit de casa de asigurari judeteana pentru cei cu PFA si Intreprindere individuala . Pentru aceste cazuri se face un nou contract de asigurare cu Casa de asigurari de sanatate , in afara de plata obligatorie a CASS, prin care se opteaza pentru o anumita suma asigurata de la salariul minim ,2230 lei pana la un maxim , parca 15600 lei . Pe baza acestui nou contract , valabil anual , cu plata sumei anuale , sau lunare , se beneficiaza de plata concediului medical pentru cazuri minore si urgente minore , iar pentru cazuri mai grave dupa un stagiu de 6 luni de plata .
vlad196938, utilizator