Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna seara, am incheiat CIM la un angajat, trimis ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna seara, am incheiat CIM la un angajat, trimis vineri in revisal. ...

buna seara,
am incheiat CIM la un angajat pt o luna, timp 2 ore/zi, am trimis vineri 11.09.2020 in revisal. trebuia sa se prezinte la munca luni, 14.09.2020 sa inceapa . dar omul nu s-a mai prezentat la munca. pot sa anulez cumva contractul de munca?
maria_corina29, utilizator
Aveti 2 posibilitati: fie incetati contractul prin acord/demisie/ concediere-art 31 Codul Muncii fie anulati inregistrarea in Revisal insa cu riscul de a fi sanctionat contraventional pt completare eronata. CIM ul nu mai poate fi anulat
1. Numai nerespectarea oricăreia dintre condiţiile legale necesare pentru încheierea valabilă a contractului individual de muncă atrage nulitatea acestuia.

2. In aplicatia Revisal nu exista optiunea de anulare ,ci de radiere a unui c.i.m. . In speta, puteti opera incetarea c.i.m. in baza art.31 alin.3 C.mun. (daca in c.i.m. este mentionata perioada de proba)