Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Daca in data de 14.09.2020 inceteaza ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Daca in data de 14.09.2020 inceteaza suspendarea CIM ...

Buna ziua,

Daca in data de 14.09.2020 inceteaza suspendarea CIM a unei angajate din CCC, iar salariul ei este minimul pe economie si doreste si trecerea la o alta norma o data cu reluarea activitatii, cum ar trebui procedat cu semnarea actelor si trasmiterea lor in Revisal?
1. Se semneaza un AA de modificare de salariu pt vechea norma astfel incat sa se alinieze la minimul pe economie si se transmite in aceeasi zi (11.09.2020), dupa trimiterea incetarii suspendarii CIM?
2. Se semneaza un AA de modificare de norma in data de 14.09.2020 care sa isi produca efectele din 15.09.2020 sau se poate semna in 11.09.2020 cu efect din 14.09.2020 si trimise in Revisal in aceeazi (11.09.2020), dupa ce se trimite incetarea suspendarii CIM si AA de modificare de salariu astfel incat sa poata incepe activitatea in 14.09.2020, direct pe noua norma?

Mutumesc frumos!
Se semneaza un AA de modificare de norma in data de 13.09.2020 care sa isi produca efectele din 14.09.2020.
In 13.09. se va inceta suspendarea c.i.m. care sa isi produca efectele din 14.09.2020.. transmiterea in REVISAL = 13.09.2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
am trecut data de 11.09.2020 pt ca noi nu lucram in weekend si atunci se va transmite in ultima zi lucratoare.
Deci pot sa fac un singur AA de modificare de norma in care sa modific si salariul, de la cel vechi la cel nou, aferent noii norme?
Nu se poate opera modificarea c.i.m. inainte de incetarea supendarii c.i.m..... puteti incheia actul in 11.09 cu efecte din 14.09.2020