Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cine trebuie să modifice Fișa postului și sarcinile ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cine trebuie să modifice Fișa postului și sarcinile de serviciu ...

cine trebuie să modifice Fișa postului și sarcinile de serviciu - ale unui salariat ?

Bună ziua !
Vă rugăm să ne spuneți cum trebuie procedat în următoarea situație:
- un angajat a fost sancționat disciplinar, cu reducerea salariului,
în calitate de membru al unei Comisii de inventariere.
Ca urmare a sancțiunii, a fost numită printr-o altă Decizie,
o altă comisie de inventariere,
care să înceapă totul / inventarierea de la capăt și
care să lucreze corect.
Angajatul are funcția de economist
și, potrivit Fișei postului, se ocupă și de faptul că
asigură valorificarea inventarierilor din unitate.

Având în vedere că acest angajat a fost sancționat disciplinar,
după cercetarea disciplinară respectivă,
- trebuiau aduse modificări Fișei postului salariatei
și la sarcinile de serviciu ?
- acest angajat, după radierea sancțiunii,
mai putea să asigure valorificarea inventarierii respective din unitate ?
sau se afla în incompatibilitate ?
iar în acest caz, contabilul șef era obligat să facă această operațiune ?
- preluarea de către contabilul șef a unor sarcini de serviciu ale economistului, trebuia să se aprobe și de către manager ? + să i se modifice contabilului și Fișa postului ? sau nu ?
Acel salariat are in fisa postului si atributii privind inventarierea?
Cornel Vasile, Consilier juridic
- potrivit Fișei postului,
economistul se ocupă și de faptul că
asigură valorificarea inventarierilor din unitate.
- prin prima Decizie internă, economistul a fost numit președintele comisiei de inventariere
Ținând cont că a greșit și că a fost sancționat, s-a emis o nouă /altă Decizie, prin care a fost numită o nouă comisie de inventariere
oanaportar, utilizator
"A asigura" cu "a participa" nu sunt sinonime.

Pe viitor, ar trebui sa nu mai fie numit in comisia de inventariere ...
A fost numit în comisia de inventariere
pentru că prevederile legale privind inventarierea
impun ca în comisie să fie și un membru care are cunoștințe economice, iar
acest salariat este singurul economist din instituție.

Ar fi trebuit să se procedeze altfel ?

Fișa postului unui angajat este semnată doar de acel angajat și angajator.
Ar trebui ca și șeful angajatului să o modifice, adică să îi traseze sarcini de serviciu și să o semneze ? .....

În practică, am găsit că, într-un asemenea caz,
preluarea sarcinilor de inventariere de catre contabil poate fi temporara.
Daca temporar, contabilul va prelua acele sarcini,
va trebui să i se modifice și Fișa postului acestuia ?

Cu privire la problemele prezentate și la începutul discuției,
ne puteți ajuta cu câteva sfaturi ?
oanaportar, utilizator
1. Intr-adevar, în comisiile de inventariere vor fi numite persoane cu pregătire corespunzătoare economică şi tehnică, care să asigure efectuarea corectă şi la timp a inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii, inclusiv evaluarea lor conform reglementărilor contabile aplicabile.

2. Daca nu se mai doreste participarea acelui salariat la inventariere, atunci conducatorul institutiei va trebui sa-i modifice fisa postului/

3. Din comisia de inventariere nu pot face parte gestionarii depozitelor supuse inventarierii, contabilii care ţin evidenţa gestiunii respective şi nici auditorii interni sau statutari.