Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere sub influenta bauturilor alcoolice si ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere sub influenta bauturilor alcoolice si recidiva

Buna ziua,

Am o problema si voiam sa va intreb daca exista vreo rezolvare.
Prin 2011 m-a prins la volan in stare de ebrietate ( alcool si tetracanabinol la inml)
Acel dosar a stat la politie cativa ani si s-a decis clasarea dosarului.

Acum 2 zile am fost oprit in parcare proprietate privata dupa ce venisem de pe un drum public. Am parcat masina si am baut in jur de 200 ml de vodka . In 3 minute a venit politia care ma urmarise cel mai probabil si mi=a pus fiola. A iesit 0,74 . Am fost la inml si inca nu au ajuns rezultatele.
Mentionez ca pe drumurile publice nu consumasem alcool si nu am fost oprit pe un drum public.

Intrebarea este daca pot scapa de acest dosar fara sa patesc ceva.
Ma gandeam ca exista si aceasta recidiva din 2011 care dupa cum v-am zis s-a clasat.

Judecatorul poate redeschide acel dosar clasat ori imi poate afecta in vreun fel acest dosar actual?
Mentionez ca am avut martor in masina care poate afirma ca am baut in parcare si nu eram beat dinainte pe drumurile publice.

Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti si de acest dosar dar si de recidiva.
exista posibilitatea sa fac puscarie cu executare?

Intreb ca sunt foarte dezamagit de mine mai ales ca am un copil de 1 an si jumatate si e foarte greu daca s-ar intampla ceva.

Multumesc!
Dacă s-a clasat, acel dosar nu ma exista, nu există recidiva.
Sa aveti av care sa va apere, nu cred ca veti fi condamnat, astfel că permisul nu va fi anulat.
Pe viitor, beti in casa, sau la bodegă, daca țineți sa beti, nu in masina.
Chiar daca sa zicem, nu veti fi condamnat, va dura destul pana veti conduce din nou, numai rezultatul de la iml pana vine...
~ Conținut șters la cerere ~
In legatura cu dosarul clasat nu sunt probleme, in ceea ce priveste noul dosar trebuie sa va ganditi bine ce strategie de aparare abordati, indicat ar fi sa va angajati avocat.
Daca ceea ce sustineti dvs nu este adevarat si il determinati si pe martor sa va confirme declaratia, pe langa fapta de conducere sub influenta alcoolului, riscati sa fiti acuzat de instigare la marturie mincinoasa si martorul de marturie mincinoasa.
Pai m-a oprit pe proprietate privata. Stiam ca legea este pentru drumuri publice. Eu eram deja oprit de 3 minute pe proprietate privata.
v-ati oprit si in 3 min ati dat 200 ml de votca pe gat? chiar aveti nevoie de avocat..