Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducere sub influenta bauturilor alcoolice si ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducere sub influenta bauturilor alcoolice si recidiva

Buna ziua,

Am o problema si voiam sa va intreb daca exista vreo rezolvare.
Prin 2011 m-a prins la volan in stare de ebrietate ( alcool si tetracanabinol la inml)
Acel dosar a stat la politie cativa ani si s-a decis clasarea dosarului.

Acum 2 zile am fost oprit in parcare proprietate privata dupa ce venisem de pe un drum public. Am parcat masina si am baut in jur de 200 ml de vodka . In 3 minute a venit politia care ma urmarise cel mai probabil si mi=a pus fiola. A iesit 0,74 . Am fost la inml si inca nu au ajuns rezultatele.
Mentionez ca pe drumurile publice nu consumasem alcool si nu am fost oprit pe un drum public.

Intrebarea este daca pot scapa de acest dosar fara sa patesc ceva.
Ma gandeam ca exista si aceasta recidiva din 2011 care dupa cum v-am zis s-a clasat.

Judecatorul poate redeschide acel dosar clasat ori imi poate afecta in vreun fel acest dosar actual?
Mentionez ca am avut martor in masina care poate afirma ca am baut in parcare si nu eram beat dinainte pe drumurile publice.

Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti si de acest dosar dar si de recidiva.
exista posibilitatea sa fac puscarie cu executare?

Intreb ca sunt foarte dezamagit de mine mai ales ca am un copil de 1 an si jumatate si e foarte greu daca s-ar intampla ceva.

Multumesc!
Nu are importanta, dvs sa faceti confuzie intre forma de proprietate, public sau privat si destinatia drumului respectiv.
Orice drum deschis circulatiei publice este drum public.
"Public" nu se refera la proprietate, o proprietate privata poate fi drum public daca este deschisa circulatiei publice.
Conf. art. 6 pct. 14 din OUG 195/2002 prin drum public se intelege orice cale de comunicaţie terestră, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile.
Pai are semn de acces interzis la poarta. E un complex rezindetial
Vad ca nu intelegeti ce va spun...
~ Conținut șters la cerere ~
Aveti nevoie ca de aer sa fiti asistat de un avocat! Povestea cu datul pe gat a 200ml de votca in cateva minute ar tine doar daca ati putea prezenta judelui filmul. Spuneati ca e o zona rezidentiala, precis sunt camere peste tot. Si pe chestiunea cu natura drumului un avocat istet poate specula. P.S. Daca va intreaba judele despre motivul care v-a facut sa sugeti sticluta pe nerasuflate, ce-i veti zice? Ca nu-i vreun tampit caruia puteti sa-i indrugati aiureli fara sa va arda!