Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume familie ,copil concubinaj anterior
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume familie ,copil concubinaj anterior

Cand aveti mai mult timp la dispozitie poate incercati sa ne exprimati o intrebare intr-o fraza, care sa contina toate partile de vorbire din limba romana.
Daca noi v-am exprima un raspuns in felul expus de dvs cred ca ati prezenta multe nemultumiri.
Buna ziua ,
Am un copil minor din concubinaj anterior. Custodia o am in totalitate eu , irevocabila si definitiva . Intrebarea mea : ma va afecta cumva legal schimbarea mea de nume de familie , casatorindu-ma cu altcineva ? Intreb acest lucru ptr ca on hotarare specifica numele meu clar , si nu as vrea sa am probleme birocratice spre exemplu la iesirea din tara , schombare pasaport minor. Credeti ca e mai indicat sa preiau atat numele nou cat sa il pastrez si pe cel vechi ? Multumesc

Hildegarde a scris:

Schimbare nume familie ,copil concubinaj anterior

Hildegarde, utilizator
nu are legatura numele purtat de dvs cu hotararea instantei in ce il priveste pe copil, nu va afecteaza cu nimic schimbare numelui.
Scrie in hotarare ca exercitati singura autoritatea parinteasca ?
gi-jane2, moderator
Buna seara. Va multumesc de raspuns. Da, in hotarare scrie ca autoritatea tutelara revine in totalitate mamei si ca exercit singura acest drept.

gi-jane2 a scris:

nu are legatura numele purtat de dvs cu hotararea instantei in ce il priveste pe copil, nu va afecteaza cu nimic schimbare numelui.
Scrie in hotarare ca exercitati singura autoritatea parinteasca ?

cand veti iesi din tara, in afara de hotarare sa aveti sio copie dupa certificatul de casatorie sa aratati cum va numeati inainte.