avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 305 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume familie ,copil concubinaj anterior
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume familie ,copil concubinaj anterior

Schimbare nume familie ,copil concubinaj anterior
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:46, 18 Septembrie 2020
Cand aveti mai mult timp la dispozitie poate incercati sa ne exprimati o intrebare intr-o fraza, care sa contina toate partile de vorbire din limba romana.
Daca noi v-am exprima un raspuns in felul expus de dvs cred ca ati prezenta multe nemultumiri.
Buna ziua ,
Am un copil minor din concubinaj anterior. Custodia o am in totalitate eu , irevocabila si definitiva . Intrebarea mea : ma va afecta cumva legal schimbarea mea de nume de familie , casatorindu-ma cu altcineva ? Intreb acest lucru ptr ca on hotarare specifica numele meu clar , si nu as vrea sa am probleme birocratice spre exemplu la iesirea din tara , schombare pasaport minor. Credeti ca e mai indicat sa preiau atat numele nou cat sa il pastrez si pe cel vechi ? Multumesc

Hildegarde a scris:

Schimbare nume familie ,copil concubinaj anterior

Ultima modificare: Joi, 17 Septembrie 2020
Hildegarde, utilizator
nu are legatura numele purtat de dvs cu hotararea instantei in ce il priveste pe copil, nu va afecteaza cu nimic schimbare numelui.
Scrie in hotarare ca exercitati singura autoritatea parinteasca ?
Ultima modificare: Joi, 17 Septembrie 2020
gi-jane2, moderator
Buna seara. Va multumesc de raspuns. Da, in hotarare scrie ca autoritatea tutelara revine in totalitate mamei si ca exercit singura acest drept.

gi-jane2 a scris:

nu are legatura numele purtat de dvs cu hotararea instantei in ce il priveste pe copil, nu va afecteaza cu nimic schimbare numelui.
Scrie in hotarare ca exercitati singura autoritatea parinteasca ?

cand veti iesi din tara, in afara de hotarare sa aveti sio copie dupa certificatul de casatorie sa aratati cum va numeati inainte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare nume minor - tatal nu este de acord danimik danimik Buna ziua, Doresc schimbarea numelui de familie pentru fetita mea, si anume doresc sa poarte si numele meu alaturi de acela al tatalui ei pentru a-i fi mai ... (vezi toată discuția)
Schimbarea numelui copiilor cain2k cain2k Buna ziua. În urma căsătoriei (2006), soția a vrut neapărat să reunim numele de familie. Astfel, după căsătorie, avem numele X(al meu)-Y(al ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume copil minor rodica_rdc rodica_rdc Buna ziua.Va rog,am o nelamurire : cam de o luna am o hotarare judecatoreasca definitiva prin care am autoritate parinteasca exclusiva asupra fetitei.Tatal ei ... (vezi toată discuția)