Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA SRL achizitie auto de la persoana fizica
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

SRL achizitie auto de la persoana fizica

Buna ziua, sunt SRL si as dori sa achizitionez o masina second-hand de la o persoana fizica, cum trebuie sa procedez?
Multumesc anticipat
andrei.toia, utilizator
Buna ziua,

Inregistrati achizitia in baza contractului de vanzare cumparare, borderou achizitie si a unei declaratii ca masina este din patrimoniul personal (persoana fizica nu se ocupa in mod curent de coemrt cu auto sh).Altfel ar trebui sa retineti impozit 10% si sa-i achitati restul sumei persoanei, sa declarati in D100 si in D205.Persoana fizica ar depune D unica ptr venituri din alte surse.
Ca sa evitati toate astea, luati acea declaratie.
Faceti contract de vanzare-cumparare la un birou specializat si inregistrati mijlocul fix in contabilitate. Nu se deduce TVA.