Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil TATA (stimulent, concediere)
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil TATA (stimulent, concediere)

Concediu crestere copil TATA.

Buna ziua, in cazul unui tata care isi ia ca si concediu de crestere copil o luna (ultima luna, dupa ce mama se intoarce la munca) :

1. Tatal beneficiaza de stimulentul de reinsertie ?
2. Beneficiaza tatal de protectie la concediere dupa intoarcerea la locul de munca, si daca da, cum anume si prin ce lege ?

Multumesc
1. Tatal nu poate beneficia de stimulent de insertie ...

2. OUG 111/2010
art.25
.......
(2)Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în cazul:
a) salariatei/salariatului care se află, după caz, în concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap;

b) salariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserție prevăzut la art. 7 alin. (1);

c) salariatei/salariatului care se află în concediul pentru creșterea copilului prevăzut la art. 11 alin. (1) lit. a).

(3) Interdicția prevăzută la alin. (2) se extinde, o singură dată, cu 6 luni, după revenirea definitivă a salariatei/salariatului în unitate.
Multumesc.
sa inteleg ca , daca nu poate beneficia de stimulent de reinsertie, nici nu este protejat suplimentar la intoarecerea la locul de munca ?

si nu prea inteleg de ce tatal nu poate beneficia de stimulent de insertie (in locul mamei). daca (ipotetic) mama ia 1 an concediu fara sa ceara supliment la intoarcere , si tatal urmatoarele 10 luni ?
sau daca mama ia 21 luni (fara sa ceara supliment la intoarcere ) si tatal 1 luna si se intoarce ?
alex5, utilizator
Daca doriti raspunsuri pe masura intrebarilor dvs , atunci postati-le corect ... o data ati postat o luna, apoi tatal urmatorele 10 luni ... !!!???
ideea era ce se intampla daca mama sta in CCC o perioada, nu cere supliment de insertie, apoi sta tatal (o luna sau mai multe) si se intoarce in lua 22. poate cere aceal supliment tatal ?
alex5, utilizator