Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta de vechime in munca ceruta retroactiv.Am ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta de vechime in munca ceruta retroactiv.Am fost administratorul unei firme care a functionat intre anii ...

Am fost administratorul unei firme care a functionat intre anii 1996-2015, cand s-a desfiintat legal printr-o hotarare judecatoreasca. Acum, primesc de la un fost angajat o cerere de adeverinta de vechime pentru perioada lucrata la aceasta firma intre 2000-2001. Arhiva firmei s-a distrus accidental si din pacate datele pentru anii 2000-2005 nu mai exista.
Va rog sa ma indrumati ce pot face in aceasta situatie pentru a ajuta practic pe acest solicitant. Mentionez ca in cerere nu sunt specificate nici datele exacte ale perioadei lucrate in firma si nici motivele pentru care solicitantul nu se foloseste de cartea de munca din arhiva ITM, foaia de lichidare sau adeverinta de vechime ce i-au fost inmanate de catre firma la intreruperea relatiilor de munca.
Ce obligatii si posibilitati legale mai am eu ca si persoana fizica sa accesez informatiile cerute si care s-au pierdut si sa eliberez o astfel de adeverinta? Ce urmari poate avea asupra mea in cazul de fata, nerespectarea legii care ma obliga sa eliberez aceasta adeverinta?
Multumesc.
Daca societatea este radiata de la ONRC, atunci nu exista nicio consecinta legala daca refuzati emiterea.

Pana la 01.01.2011 , vechimea in munca se probeaza cu carnetul de munca sau cu adeverinte de vechime in situatia in care s-apierdut carnetul de munca sua nu s-a intocmit un astfelde document.

Incepand cu 01.01.2011, vechimea in munca se probeaza cu adeverinte de vechime eliberate de catre angajatori.