Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, astazi am primit decizia de pensionare, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, astazi am primit decizia de pensionare, RESPINSA, ...

Buna ziua, astazi am primit decizia de pensionare, RESPINSA, de la casa de pensii a MApN, pe motivul ca nu indeplinesc conditiile cf. legii 223/2015. Conditiile pentru care am solicitat pensionarea erau indeplinite si anume: 25 de ani de munca(11 luni si 4 zile), din care 17 ani in MapN (9 luni si 10 zile), din acei 17 ani 16 ani (3 luni si 19 zile) in conditii speciale, adica un spor de vechime de 8 ani si 1 luna. Legea 223/2015 are o modificare prin legea 69/29.05.2020 care ne permite celor iesiti din sistem la varsta de 40 de ani ( asa erau contractele pentru militarii angajati pe baza de contract) sa solicitam pensionare anticipata partial. Va rog sa ma sfatuiti daca e bine sa depun contestatie, pantru ca au trimis o decizie elaborata in 2 sept, abia in 19 sept, deci timpul ma preseaza.
Este bine sa depuneti contestatie la decizia casei de pensii.
Termenul de contestație curge de la data primirii acesteia si nu de la data emiterii.