avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, astazi am primit decizia de pensionare, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, astazi am primit decizia de pensionare, RESPINSA, ...

Buna ziua, astazi am primit decizia de pensionare, RESPINSA, de la casa de pensii a MApN, pe motivul ca nu indeplinesc conditiile cf. legii 223/2015. Conditiile pentru care am solicitat pensionarea erau indeplinite si anume: 25 de ani de munca(11 luni si 4 zile), din care 17 ani in MapN (9 luni si 10 zile), din acei 17 ani 16 ani (3 luni si 19 zile) in conditii speciale, adica un spor de vechime de 8 ani si 1 luna. Legea 223/2015 are o modificare prin legea 69/29.05.2020 care ne permite celor iesiti din sistem la varsta de 40 de ani ( asa erau contractele pentru militarii angajati pe baza de contract) sa solicitam pensionare anticipata partial. Va rog sa ma sfatuiti daca e bine sa depun contestatie, pantru ca au trimis o decizie elaborata in 2 sept, abia in 19 sept, deci timpul ma preseaza.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:25, 19 Septembrie 2020
Este bine sa depuneti contestatie la decizia casei de pensii.
Termenul de contestație curge de la data primirii acesteia si nu de la data emiterii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua.născut la data de 08 08 1067 vă aduc la cunoștință ... parol parol Bună ziua.Născut la data de 08 08 1067 vă aduc la cunoștință următoarele: În perioada 01 august 1991 - 08 august 2007 am lucrat în unități din ... (vezi toată discuția)
Legea 223 din 2015 se completeaza cu: ... viorel1971 viorel1971 Buna ziua. Am inteles ca legea 223 din 2015 se completeaza cu: Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 457 din 29 mai 2020 Parlamentul României adoptă ... (vezi toată discuția)
Trecut in rezerva cu drept de pensie de 5 luni, dar fara decizie si fara pensie benescu benescu Am fost militar, am solicitat in conditiile legii trecerea in rezerva cu drept de pensie, solicitarea fiind avizata favorabil incepand cu data de 01.10.2011. ... (vezi toată discuția)