Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, imi puteti spune va rog cum se calculeaza ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, imi puteti spune va rog cum se calculeaza plata pt ...

Buna ziua, imi puteti spune va rog cum se calculeaza plata pt zilele de concediu de odihna nefolosite? O sa inchei contractul de munca in decembrie si mai am zile de concediu. Multumesc!
Indemnizaţia de concediu de odihnă reprezintă media zilnică a drepturilor salariale din ultimele 3 luni anterioare celei în care este efectuat concediul, multiplicată cu numărul de zile de concediu.

În.speta, se iau in calcul drepturile salariale din ultimele 3 luni anterioare celei în care încetează c.i.m.
Multumesc! Media zilnica inseamna media salariului impartit la zilele lucratoare dintr-o luna sau zilele calendaristice?
Inseamna media salariului impartit la zilele lucratoare dintr-o luna.