Forum AvocatNet Italia Probleme juridice de familie Parintii ma pot da afara din casa de pe proprietatea ...
Discuție deschisă în Probleme juridice de familie

Parintii ma pot da afara din casa de pe proprietatea lor,daca ...

Parintii ma pot da afara din casa de pe proprietatea lor,daca am 21 de ani si adresa de domiciliu la apartamentul lor? Daca da,in ce conditii ? Stiu ca exista o lege a drepturilor familiei si ca nu poti da de pe o zi pe alta pe cineva afara
Ar putea obține hotarare de evacuare daca s-ar forta.
Sunteti student sau cu ce va ocupați?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ar putea obține hotarare de evacuare daca s-ar forta.
Sunteti student sau cu ce va ocupați?

Am terminat de curand seralul si nu mai am loc de munca de cand cu pandemia. Fiindca fara salariu si fara o proprietate a mea,banuiesc ca nu ma pot da afara stiind ca sunt neajutorat in momentele astea. Stiu ca abuzul in familie e ilegal.
Teoretic părinții dvs nu mai au nici o obligatie legală față de dvs după împlinirea vârstei de 18 ani și tot teoretic pot sa va evacueze fără nici o problemă.Probabil doar încearcă să va moriveze pt a schimba ceva in stilul dvs de viata,pt a va cauta un job etc.