Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua!
Eu sunt in prenatal pana pe 5.01.2021 si am ramas insarcinata in luna august 2020.
Va rog sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:
- daca imi dau demisia la 6.01.2021 de la actualul loc de munca si nu lucrez pana la nasterea celui de-al doilea copil mai primesc concediu crestere copil ulterior pt cel de-al doilea copil?
- daca ma angajez in alta parte prin munca la domiciliu, nu fac 12 luni de munca inainte de nasterea celui de-al doilea copil, asadar mai primesc CCC?
- daca intru in somaj dupa terminarea primului CCC pana la nasterea celui de-al doilea copil primesc CCC?
Va multumesc!
Andr33aDia, utilizator
Buna ziua,
Art. 9^1 din OUG 111/2010 va raspunde la ambele intrebari
În situația în care persoana care a beneficiat de concediu și indemnizație pentru creșterea copilului naște unul sau mai mulți copii ori se află într-o nouă situație dintre cele prevăzute la art. 8 alin. (2) într-o perioadă de până la 12 luni de la finalizarea concediului pentru creșterea copilului anterior, dacă din calculul indemnizației conform art. 2 alin. (2) rezultă un cuantum al indemnizației lunare pentru creșterea copilului mai mic decât cuantumul indemnizației primit anterior nașterii celui din urmă copil, se acordă indemnizația lunară pentru creșterea copilului primită pentru copilul anterior.

Mai exact... o sa beneficiati de indemnizatie si cuantumul acesteia o sa fie egal cu cealalta, daca din celcule o rezulte un cuantum mai mic.
Cuantumul o sa se calculeze, daca va reangajati, luand in calcul veniturile realizare din salariul pana la nastere la care se adauga cele din CCC pana ajungeti la cele 12 luni necesare.
Ionut.ion, utilizator