Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! Urmează sa nasc al doilea copil când ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! Urmează sa nasc al doilea copil când primul are ...

Bună ziua! Urmează sa nasc al doilea copil când primul are deja împlinit 3,mai exact 3 ani și 4 luni.Am citit ca dacă mama muncește de la terminarea primului CCC pana cand naște al doilea copil va beneficia de aceiași indemnizatie în cazul în care calculul pentru noua suma a indemnizației este mai mica decât prima,este valabil acest lucru și în cazul meu,sau doar în cazul în care nășteau al doilea copil pana cand împlinea primul 3 ani? Mulțumesc pentru răspunsuri!!
În situația în care persoana care a beneficiat de concediu și indemnizație pentru creșterea copilului naște unul sau mai mulți copii ori se află într-o nouă situație dintre cele prevăzute la art. 8 alin. (2) din OUG 111/2010 într-o perioadă de până la 12 luni de la finalizarea concediului pentru creșterea copilului anterior, dacă din calculul indemnizației conform art. 2 alin. (2) dia actul normativ sus mentionat, rezultă un cuantum al indemnizației lunare pentru creșterea copilului mai mic decât cuantumul indemnizației primit anterior nașterii celui din urmă copil, se acordă indemnizația lunară pentru creșterea copilului primită pentru copilul anterior.
Cornel Vasile, Consilier juridic