Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună seara, In cazul in care o persoană care are ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună seara, In cazul in care o persoană care are grad 3 de ...

Bună seara,
In cazul in care o persoană care are grad 3 de invaliditate doreste sa lucreze ca si zilier, nr de ore este de 4 ore/zi, 20 ore/saptamana.
As dori sa intreb care este remuneraţia bruta care i se acordata pe zi. 107 brut ca si in cazul celor care presteaza 8 ore/zi?
Multumesc!
Anca100000, utilizator
Cuantumul remunerației brute orare stabilite de părți nu poate fi mai mic decât valoarea/oră a salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată și se acordă la sfârșitul fiecărei zile de lucru sau la sfârșitul săptămânii.

Chiar dacă părțile convin un număr mai mic de ore de activitate, plata zilierului se va face pentru echivalentul a cel puțin 8 ore de muncă.
Vă mulţumesc!