Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cenzor si Administrator sanctiuni
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cenzor si Administrator sanctiuni

Pentru cenzor si administrator dorim sa avem o garantie ca putem stopa deraparile in activitatea acestora. Am gasit urmatoarele posibilitati:
Cenzor: ) Cenzorul sau membrii comisiei de cenzori depun, dacă adunarea generală a asociației de proprietari hotărăște astfel, în contul bancar al asociației de proprietari o garanție, pe baza unui contract de garanție încheiat în acest sens. Cuantumul garanției nu poate fi mai mic decât media anuală a totalului cheltuielilor lunare ale asociației.
Art. 60 (3)
Administrator: Pentru protejarea intereselor proprietarilor și ale asociației de proprietari împotriva riscurilor aferente activității de administrare într-un condominiu, administratorii, la solicitarea asociațiilor de proprietari, sunt obligați să încheie, pe cheltuială proprie, polițe de asigurare de răspundere civilă profesională. Art. 68
Care e intrebarea ? Ce sanctiune e pentru neasigurare ? Scrie tot in lege, daca tot ati inceput s-o studiati, e 250RON, daca plateste la jumatate, in 15 zile. Pentru cenzor, garantia e facultativa, poate sa refuze. Nu este sanctionabila treaba.
latka, moderator
Dar pana la urma este obligat s-o faca, daca nu ia mereu amenzi
Administratorul da, cereti ca in fiecare an sa va arate acea asigurare.
Multumesc, nu am gasit despre amenda, unde o plateste?
Parcurgeti legea pina la capat. Acolo scrie despre contraventii, amenzi si cine le constata. De platit nu o plateste asociatiei :)
latka, moderator