Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... De la 1 septembrie se majorează și indemnizația de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

De la 1 septembrie se majorează și indemnizația de handicap? ...

De la 1 septembrie se majorează și indemnizația de handicap?
Însoțitorii pensionarilor de invaliditate de gradul I vor avea indemnizații mai mari de la 1 septembrie. Legea nr. 263/2010 stabilește că "pensionarii de invaliditate încadrați în gradul I de invaliditate au dreptul, în afara pensiei, la o indemnizație pentru însoțitor, în cuantum fix". Această indemnizație are valoare de 80% din valoarea unui punct de pensie, astfel că va ajunge la 1.154 lei (de la 1.012 lei).
[ link extern ]