Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua am si eu o Intrebare as dori sa stiu de cite ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua am si eu o Intrebare as dori sa stiu de cite ori are ...

Buna ziua am si eu o Intrebare as dori sa stiu de cite ori are voie instanta sa faca adresa catre o institutie din afara pt a primi raspuns reamintesc ca a facut vreo 5 adrese fara succes nu sa primit raspuns si a trecut mai bine de 1an de zile deasemenea doresc sa stiu cum pot opri pt ça se treneaza dosarul nu se pot astepta vreo5 ani 10 ani sa se primeasca un raspuns as dori sa stiu ce modalitate exista pt a merge mai departe cu dosarul intru cit nu este un raspuns care ar impiedica dosarul deasemenea in prima instanta mi a dat cistig de cauza iar partea adverse a facut recurs si se Asteapta raspunsul de mai bine de 1an de zile tara succes multumesc si astept raspuns
nu exista un astfel de termen prevazut legal, ba mai mult dvs aveti dreptul sa fiti judecat intr un termen rezonabil.

Solicitati instantei expres sa constate imposibilitatea de a obtine acele informatii, mai ales daca nu sunt neaparat necesare solutionarii dosarului (desi banuiesc ca e punctul dvs de vecede de vreme ce instanta insista cred ca le apreciaza ca utile solutionarii).

In plus aveti la dispozitie si contestatia la durata solutionarii dosarului in baza art 522 Cpc daca sunt indeplinite conditiile (in functie de actele procesuale desfasurate pana la acest moment concret in dosar).

Art. 522.
(1) Oricare dintre părți, precum și procurorul care participă la judecată pot face contestație prin care, invocând încălcarea dreptului la soluționarea procesului într-un termen optim și previzibil, să solicite luarea măsurilor legale pentru ca această situație să fie înlăturată.

(2) Contestația menționată la alin. (1) se poate face în următoarele cazuri:

1. când legea stabilește un termen de finalizare a unei proceduri, de pronunțare ori de motivare a unei hotărâri, însă acest termen s-a împlinit fără rezultat;

2. când instanța a stabilit un termen în care un participant la proces trebuia să îndeplinească un act de procedură, iar acest termen s-a împlinit, însă instanța nu a luat, față de cel care nu și-a îndeplinit obligația, măsurile prevăzute de lege;
Jurisprudență, Reviste (1)

3. când o persoană ori o autoritate care nu are calitatea de parte a fost obligată să comunice instanței, într-un anumit termen, un înscris sau date ori alte informații rezultate din evidențele ei și care erau necesare soluționării procesului, iar acest termen s-a împlinit, însă instanța nu a luat, față de cel care nu și-a îndeplinit obligația, măsurile prevăzute de lege;

4. când instanța și-a nesocotit obligația de a soluționa cauza într-un termen optim și previzibil prin neluarea măsurilor stabilite de lege sau prin neîndeplinirea din oficiu, atunci când legea o impune, a unui act de procedură necesar soluționării cauzei, deși timpul scurs de la ultimul său act de procedură ar fi fost suficient pentru luarea măsurii sau îndeplinirea actului.

AV. GABRIELA GERBER a scris:

nu exista un astfel de termen prevazut legal, ba mai mult dvs aveti dreptul sa fiti judecat intr un termen rezonabil.

Solicitati instantei expres sa constate imposibilitatea de a obtine acele informatii, mai ales daca nu sunt neaparat necesare solutionarii dosarului (desi banuiesc ca e punctul dvs de vecede de vreme ce instanta insista cred ca le apreciaza ca utile solutionarii).

In plus aveti la dispozitie si contestatia la durata solutionarii dosarului in baza art 522 Cpc daca sunt indeplinite conditiile (in functie de actele procesuale desfasurate pana la acest moment concret in dosar).

Art. 522.
(1) Oricare dintre părți, precum și procurorul care participă la judecată pot face contestație prin care, invocând încălcarea dreptului la soluționarea procesului într-un termen optim și previzibil, să solicite luarea măsurilor legale pentru ca această situație să fie înlăturată.

(2) Contestația menționată la alin. (1) se poate face în următoarele cazuri:

1. când legea stabilește un termen de finalizare a unei proceduri, de pronunțare ori de motivare a unei hotărâri, însă acest termen s-a împlinit fără rezultat;

2. când instanța a stabilit un termen în care un participant la proces trebuia să îndeplinească un act de procedură, iar acest termen s-a împlinit, însă instanța nu a luat, față de cel care nu și-a îndeplinit obligația, măsurile prevăzute de lege;
Jurisprudență, Reviste (1)

3. când o persoană ori o autoritate care nu are calitatea de parte a fost obligată să comunice instanței, într-un anumit termen, un înscris sau date ori alte informații rezultate din evidențele ei și care erau necesare soluționării procesului, iar acest termen s-a împlinit, însă instanța nu a luat, față de cel care nu și-a îndeplinit obligația, măsurile prevăzute de lege;

4. când instanța și-a nesocotit obligația de a soluționa cauza într-un termen optim și previzibil prin neluarea măsurilor stabilite de lege sau prin neîndeplinirea din oficiu, atunci când legea o impune, a unui act de procedură necesar soluționării cauzei, deși timpul scurs de la ultimul său act de procedură ar fi fost suficient pentru luarea măsurii sau îndeplinirea actului.

Buna ziua as dori sa stiu concret ce as putea sa fac in cazul meu intru cit instanta de cind a inceput procesul la apel s au dat termene numai pt adresa catre o Institute din afara si nu au primit raspuns iar prima instanta mi a acceptat este vorba de passivul succesoral este vorba ca de mai bine de 1an de cind se fac adrese as dori sa stiu cum sa procedez in cazul meu pt ça nu este normal sa astept anii de zile acel raspuns si nu se stie daca vine ,si nu este normal ca apelul sa dureze mai mult ca la prima instanta acesta ar fi intrebare ce trebuie sa fac si cum pot avansa lucrurile in proces pt a merge mai departe care ar fi procédurile nu pot Asteapta ani de zile avem raspuns cum vrea partea adverse multumesc
Instanță avea posibilitatea sa dispună din oficiu sau la solicitarea dvs amendarea conducătorului instituției respective.Sper ca nu aveti av pt ca in cazul in care aveti acesta trebuia sa încerce să rezolve această problemă fie cu un memoriu la conducerea instituției respective sau la autoritatea ierarhic superioară acesteia,fie prin cereri adresate instanței etc.