Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA -pensionar, lunar venit net mai mare decat 2230 ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA -pensionar, lunar venit net mai mare decat 2230 lei.

PFA -venituri independente ,lunar venit net mai mare decat 2230 lei
Daca sunt pensionara ,trebuie sa platesc CAS 25%?
george-neagu, moderator
Nu. Va redau din codul fiscal art. 150 - Excepții specifice privind veniturile prevăzute la art. 137 alin. (1) lit. b) și b1)

(1) Persoanele fizice asigurate în sisteme proprii de asigurări sociale, care nu au obligația asigurării în sistemul public de pensii potrivit legii, precum și persoanele care au calitatea de pensionari nu datorează contribuția de asigurări sociale pentru veniturile prevăzute la art. 137 alin. (1) lit. b) și b1).