avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Eliminare obligație legalizare acte - actul normativ
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Eliminare obligație legalizare acte - actul normativ

Ma poate ajuta cineva cu actul normativ care reglementează faptul ca documentele (copii certificat nastere, C.I. etc) se certifica pentru autenticitate (conform cu originalul) de către titular, iar legalizarea nu mai este necesară?
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Emilika40 , utilizator 20:09, 29 Septembrie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
OUG 41/2016:

Art. 2. -
(3) Fiecare instituție publică și organ de specialitate al administrației publice centrale este obligat să elimine cerința de depunere a copiilor legalizate după documente la furnizarea serviciilor publice, înlocuindu-le cu certificarea conformității cu originalul de către funcționarul competent.

[ link extern ]

Ordonanța prevede că funcționarul, nu titularul certifică conformitatea.
Va multumesc frumos!
Mi s-a cerut o taxă de către funcționarul in cauza pt ca a semnat pentru conformitate cu originalul. Ceea ce nu mi s-a parut normal.

Emilika40 a scris:

OUG 41/2016:

Art. 2. -
(3) Fiecare instituție publică și organ de specialitate al administrației publice centrale este obligat să elimine cerința de depunere a copiilor legalizate după documente la furnizarea serviciilor publice, înlocuindu-le cu certificarea conformității cu originalul de către funcționarul competent.

[ link extern ]

Ordonanța prevede că funcționarul, nu titularul certifică conformitatea.

Taxă...?!
E ilegal. Bănuiesc că n-ați primit chitanță.
După ce am pus problema ca nu este in regula, mi-a spus ca o pot plăti altadata.
Este vorba de inscrierea la o facultate si de certificarea actelor de stare civilă de la dosar.

Emilika40 a scris:

Taxă...?!
E ilegal. Bănuiesc că n-ați primit chitanță.

Altădată :)
Nu trebuie să plătiți niciodată. Nu cred că o să vă aducă aminte de asta, nu poate avea chiar atâta tupeu.
Ultima modificare: Marți, 29 Septembrie 2020
Emilika40, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copii legalizate solicitate inca de directia fiscala din localitate dorincornea dorincornea Am fost imputernicit de o cunostinta printr-o procura autentificata sa ma ocup de scoaterea certificatului de atestare fiscala de la Directia Fiscala din ... (vezi toată discuția)
Unde in romania se poate certifica copii de acte(pasaport,certificat ... Dsidonia Dsidonia Unde in Romania se poate certifica copii de acte(pasaport,certificat nastere).Se cere certified copy.trebuie cuvintul copie certificata nu doar semnata si ... (vezi toată discuția)
Conform cu originalul mefistos mefistos As dori sa stiu si eu daca exista un act normativ care reglementeaza conformarea cu originalul a documentelor de catre functionarii publici care nu au studii ... (vezi toată discuția)