Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Veniturile inregistrate de PFA in anul 2020 , primite ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Veniturile inregistrate de PFA in anul 2020 , primite ca si indemnizatie ...

Veniturile inregistrate de PFA in anul 2020 , primite ca si indemnizatie in urma OUG 30/2020, ca urmare a intreruperii activitatii determinate de efectele pandemiei cu coronavirus SARS-CoV-2 pe perioada starii de urgenta/de alerta sunt impozabile?
Da, scrie chiar in textul acestei ordonante. Si o veti declara in Declaratia unica:

Art. XV. -
(1) Alți profesioniști, astfel cum sunt reglementați de art. 3 alin. (2) din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, cu modificările ulterioare, precum și persoanele care au încheiate convenții individuale de muncă în baza Legii nr. 1/2005 privind organizarea și funcționarea cooperației, republicată, cu modificările ulterioare, care întrerup activitatea ca urmare a efectelor coronavirusului SARS-CoV-2, pe perioada stării de urgență instituite prin Decretul nr. 195/2020 privind instituirea stării de urgență pe teritoriul României, beneficiază, din bugetul de stat, în baza declarației pe propria răspundere, de o indemnizație lunară de 75% din câștigul salarial mediu brut prevăzut de Legea bugetului asigurărilor sociale de stat pentru anul 2020 nr. 6/2020.
....
(5) Pentru indemnizația prevăzută la alin. (1), (11), (2) și (4) se datorează impozit pe venit, contribuția de asigurări sociale și contribuția de asigurări sociale de sănătate, în cotele prevăzute în Legea 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Bună ziua !!! Din nefericire, pana în 2023, nu apar stagiile de cotizatie, la pensie, din suma depusa prin DU,din indemnizatia Covid.Obligatia contribuabilului a fost ,sa plateasca.Mie mi-au răspuns cei de la Casa de Pensii, ca nu au fost migrate datele , inca( anul 2023).Problema este la nivel național.Ce ne sfătuiți? Mulțumesc!!! Tania Dot.