Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contract de închiriere pentru un imobil care este ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contract de închiriere pentru un imobil care este deținut de 2 proprietari

Buna ziua,

Cum se procedează în cazul unui contract de închiriere pentru un imobil care este deținut de 2 proprietari (cote diferite)? Este obligatoriu să se treacă ambii proprietari? Declarația unică precum și înregistrarea la Fisc trebuie să fie făcută de ambii? De exemplu, înregistrarea la Fisc știu că nu mai este obligatorie din 2018, dar recomandată, fără aceasta de exemplu chiriașul nu poate fi dat afară dacă este cazul? Dacă declarația unică trebuie făcută de ambii proprietari, cum se împarte impozitul? Mulțumesc!
george-neagu, moderator
Da. Este obligatoriu să se treacă ambii proprietari si cu cotele respective. Apoi separat, fiecare isi va depune singur declaratia unica a sa cu valoarea venitului ce rezulta potrivit cotei lui.
Nu in baza contractului depus la finante il poti da afara pe chirasul ce nu isi respecta partea din contract ce isi asuma prin semnare.