avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua!Am ieșit la pensie in 2018, indicele de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua!Am ieșit la pensie in 2018, indicele de corecție ...

Bună ziua!Am ieșit la pensie in 2018, indicele de corecție era 1,14.Se poate recalcula pensia la indicele actual?
Cel mai recent răspuns: oana8989 , utilizator 16:05, 29 Septembrie 2020
Vad ca deschideti topic dupa topic.
Nu veti intelege nimic.
Acum ati dat-o la intors>
V-ati deschis drepturile in 2018 cu indicele de 1,14 si nu 1,17.
Am incheiat discutia atat timp cat nu dati date reaale.
Mulțumesc pentru răspuns!Era vorba de 2 persoane diferite la întrebări!
Nu se poate recalcula cu alta valoare a indicelui de corectie.
Oricum acesta(indicele de corectie) va disparea ca si notiune cel mai tarziu in 01/09/2021.
Mulțumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna dimineata , eu am iesit la pensie de drept , in noiembrie ... BalanValentin BalanValentin Buna dimineata , eu am iesit la pensie de drept , in noiembrie 2019, in baza legii 263/2010, la virsta de 59 de ani si 3 luni , . conditii speciale de 8 ani ... (vezi toată discuția)
Cumpararea de vechime in munca e discriminatorie alexstaneci alexstaneci As dori sa aflu cum poate fi atacata ordonanta de urgenta care da posibilitatea cumpararii de vechime in munca pentru pensie , doar persoanelor care nu au ... (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiilor Anniko Anniko Am citit un articol referitor la faptul că \\"Aproximativ 210.000 de pensii vor fi recalculate, incepand cu data de 7 noiembrie 2013 \\" din care am înţeles ... (vezi toată discuția)