Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bonus anual de performanta - salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bonus anual de performanta - salariat

Buna ziua,

Pentru acordarea unui bonus anual variabil unui salariat, este necesara incheierea unui act aditional sau incheierea unei anexe, daca acesta nu este mentionat in RI/CCM/CIM

In cazul unui AA, este corecta urmatoarea formulare:

Modificarea elementului J - Salariul, pct. 2. Alte elemente constitutive:
a. sporuri: …-…;
b. indemnizații: …-…;
b1. prestații suplimentare în bani: …-…;
b2. modalitatea prestațiilor suplimntare în bani:…-….;
c. Alte adaosuri: acordarea unui bonus anual de performanță, variabil, în valoare de maximum un salariu net. Compensația variabilă va fi stabilită de către Angajator în urma evaluarii performanțelor anuale, în raport cu gradul de îndeplinire a obiectivelor și criteriilor de performanță stabilite prin contractul individual de muncă și se va acorda începând cu anul 2021, cel tarziu în luna a 3-a a anului, pentru rezultatele obținute în anul precedent.

Multumesc
AndradaCristu, utilizator
Ar trebui detaliate conditiile de acordare .... sunt prea generic formulate.
Dar daca se stabileste astfel: acordarea unui bonus anual în valoare de ..... lei, acordat incepand cu anul 2021, cel tarziu in luna a 3-a a anului, pentru rezultatele obținute în anul precedent. Nefiind neaparat conditionat de procentul obtinut in urma evaluarii, ar fi corect?

Multumesc pentru suport!
AndradaCristu, utilizator
Este corect , cu o mica observatie : ar trebui detaliate rezultatele care duc la acordarea bonusului ...

Cum este mai clara formularea pentru oferirea unui bonus in valoare de maximum un salariu net aferent salariului brut de incadrare:

1. Bonus anual in valoare de maximum un salariu net lunar.
2. Bonus anual in valoare bruta de maximum un salariu de baza lunar brut.

Multumesc
Bonus anual in valoare bruta de maximum un salariu de baza lunar brut.