Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum se scot banii dintr-un srl ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum se scot banii dintr-un srl ?

Cum se scot banii dintr-un srl și ce impozit se plătește?
george-neagu, moderator
In prima parte a anului urmator, pana pe 31 mai 2021 pentru anul fiscal 2020, va trebui sa depuneti la finante bilantul anual pentru 2020 intocmit si semnat de care un contabil autorizat membru ceccar prin care, daca aveti profit in 2020, il repartizati ca dividende. Dupa data depunerii bilantului, puteti face si plata acestor dividende si tot atunci (pana pe 25 a luni urmatoare celeia in care faceti plata dividendelor) va trebui sa declarati la finante si sa platiti si impozitul pe venitul din dividende alocate persoanelor fizice de 5%.