Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Societate comerciala,intreprindere individuala sau ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Societate comerciala,intreprindere individuala sau persoana fizica autorizata

Buna seara,imi puteti spune si mie ce este mai bine din punct de vedere fiscal sa infiintez, un SRL,Intreprindere individuala sau persoana fizica autorizata? Va multumesc.
Un srl platitor de impozit pe venitul microintreprinderii de 3% trimestrial pe perioada cat nu veti avea angajati cu contract individual de munca. Anul urmator (dupa depunerea bilantului contabil; anual intocmit si semnat de catre un contabil autorizat membru ceccar), daca firma va inregistra profit pe anul precedent, si daca hotarati sa repartizati profitul ca dividende si sa va retrageti banii din firma, veti plati la stat impozit pe venitul din dividende 5% pana pe 25 a lunii urmatoare celeia in care scoateti banii.