Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună, dacă sunt pensionat de boală cu drept de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună, dacă sunt pensionat de boală cu drept de muncă de 4 ...

Bună, dacă sunt pensionat de boală cu drept de muncă de 4 ore, îmi mai merge vechimea? Dacă nu, pot plăti lunar la casa de pensii pentru vechime? Care este suma pe care ar trebui să o plătesc? Mulțumesc anticipat!
Dacă lucrați patru ore pe zi, normal că vă merge vechimea în muncă. Vi se trage din salariu toate taxele.
Da, dar muncesc în cadrul unei Întreprinderi Familiale, unde nu avem carte de muncă și plătim numai impozit și tva...
Mă poate ajuta cineva? Mulțumesc frumos!
Intreprinderile Familiale nu pot avea angajati .... Membrii unei întreprinderi familiale sunt asigurați în sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale și au dreptul de a fi asigurați în sistemul asigurărilor sociale de sănătate și al asigurărilor pentru șomaj, în condițiile prevăzute de lege.
Mulțumesc frumos, stimă!