avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună, dacă sunt pensionat de boală cu drept de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună, dacă sunt pensionat de boală cu drept de muncă de 4 ...

Bună, dacă sunt pensionat de boală cu drept de muncă de 4 ore, îmi mai merge vechimea? Dacă nu, pot plăti lunar la casa de pensii pentru vechime? Care este suma pe care ar trebui să o plătesc? Mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: emiliano zapata , utilizator 16:47, 7 Octombrie 2020
Dacă lucrați patru ore pe zi, normal că vă merge vechimea în muncă. Vi se trage din salariu toate taxele.
Da, dar muncesc în cadrul unei Întreprinderi Familiale, unde nu avem carte de muncă și plătim numai impozit și tva...
Mă poate ajuta cineva? Mulțumesc frumos!
Intreprinderile Familiale nu pot avea angajati .... Membrii unei întreprinderi familiale sunt asigurați în sistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale și au dreptul de a fi asigurați în sistemul asigurărilor sociale de sănătate și al asigurărilor pentru șomaj, în condițiile prevăzute de lege.
Mulțumesc frumos, stimă!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intreprindere familiala - drepturi Doina Elena Doina Elena Membrii familiei care infiinteaza o intreprindere familiala, ce dari platesc la stat si daca sunt asigurati in sistemul de pensii, santatate si somaj ca si ... (vezi toată discuția)
Cate luni trebuie lucrate ca sa se poata beneficia de indemnizatie de somaj? fluturas2010 fluturas2010 buna ziua, as dori sa stiu cate luni ar trebui sa mai lucreze mama mea pt a beneficia de indemnizatia de somaj, ea avand 32 de ani vechime, 2 ani a fost ... (vezi toată discuția)