Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intreprindere familiala - drepturi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intreprindere familiala - drepturi

Membrii familiei care infiinteaza o intreprindere familiala, ce dari platesc la stat si daca sunt asigurati in sistemul de pensii, santatate si somaj ca si persoane fizice sau trebuie sa sa isi faca contract de munca ca sa beneficieze de pensie, asigurare medicala si somaj? Multumesc!
Membrii unei întreprinderi familiale sunt asiguraţi în sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale şi au dreptul de a fi asiguraţi în sistemul asigurărilor sociale de sănătate şi al asigurărilor pentru şomaj, în condiţiile prevăzute de lege, potrivit art.28 alin.3 din OUG nr.44/2008.