Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rectificare eroare materiala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rectificare eroare materiala

In decembrie 2018 am vândut mașina unei prietene. Am fost la primărie, mi-au înregistrat contractul, mi-au scos-o de la impozit.
Din anumite motive, ea nu a înregistrat încă mașina pe numele ei și mă roagă să modific contractul, în sensul că la cumpărător să trec firma ei. Doar că tantile de la primărie nu vor să modifice. Spun că au trimis deja contractul la administrația de care aparține cumpărătoarea și că ele nu mai pot face nimic. Chiar nu mai pot face nimic? Vreo rectificare eroare materiala, ceva ...
Păi nu e o eroare materială, ci modificarea cumpărătorului și implicit a proprietarului.
Doamna nu are decât să își inmatriculeze masina pe numele dansei, apoi să facă un contract de comodat cu firma respectiva.
Nu o poate inmatricula pe persoana fizica, ci doar pe firma, de aia vroiam sa facem modificarea asta.
De ce nu o poate înmatricula pe persoană fizică?